Bitcoin i inne kryptowaluty – jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Kryptowaluty oraz sam Bitcoin przykuły Twoją uwagę, jednak nie posiadasz nawet elementarnej wiedzy w tym temacie? W takim razie warto zgłębić tajniki dotyczące krypto, a szczególnie Bitcoin’a oraz Ethereum. Na ten moment są to najpopularniejsze produkty inwestycyjne, które mają realną szansę, aby stać się pełnoprawnym środkiem płatniczym na całym świecie. W niniejszym artykule wyjaśniamy czym jest Bitcoin, jak kupować i przechowywać krypto oraz podajemy wiele innych przydatnych informacji.

Czym są kryptowaluty?

Na co dzień kryptowaluty często określa się mianem waluty kryptograficznej lub wirtualnej monety. Posiadają one swoją określoną wartość, dzięki czemu można nimi płacić za wybrane usługi i dobra, o ile sprzedawca zgadza się na taką formę zapłaty. Na całym świecie znajdują się osoby, które uważają, że prędzej czy później krypto zastąpi narodowe waluty, dzięki czemu na świecie po raz pierwszy zostanie ustanowiona ugruntowana i wolna waluta światowa.

Już teraz za pomocą krypto można realizować ekspresowe transakcje, niezależnie od lokalizacji nadawcy oraz odbiorcy. Na ten moment notuje się ponad 4000 kryptowalut, które zgromadzone są na 7500 kryptogiełdach. Większość z obecnych walut cyfrowych bazuje na różnorakich odmianach technologii łańcucha bloków zwanym Blockchain.

Jakie zalety zapewniają kryptowaluty?

Na ten moment rynek kryptowalut stale się rozwija. Na całym świecie formułuje się prawo, a także zasady ich funkcjonowania. Mimo ciągle wdrażanych poprawek i zmian w ramach potrzeby uformowania jasnych, przejrzystych i jednolitych zasad, już teraz można wymienić liczne zalety kryptowalut.

Bezpieczeństwo i anonimowość

Kluczową zaletą kryptowalut z pewnością są bezpieczeństwo oraz anonimowość. Właściciel posiada wszystkie swoje kryptowaluty na jednym ze szczelnie zabezpieczonych portfeli. Jakakolwiek próba złamania zabezpieczeń wymaga zastosowania potężnej mocy obliczeniowej. Ponadto podczas przesyłania krypto, zarówno nadawca, jak i adresat są kompletnie anonimowi. Transakcje krypto odbywają się poprzez łańcuch bloków. W ten sposób jakikolwiek obrót kryptowalutami pomiędzy portfelami właścicieli jest szczelnie zabezpieczony.

Stabilna cena w przyszłości

Niemal wszystkie waluty cyfrowe posiadają odgórnie ustaloną liczbę jednostek. Oznacza to, że „wydobycie” większej ilości danej kryptowaluty jest po prostu niemożliwe. W ten sposób cena waluty cyfrowej prędzej czy później ustabilizuje się, a spekulanci nie będą mieli już tak dużego wpływu na wahania kursów jak na początku.

Szybkie przelewy

Entuzjaści kryptowalut podkreślają, że szybkie transakcje niewątpliwie są wyróżniającą się zaletą odnoście krypto. Kryptowaluty umożliwiają wykonanie błyskawicznej transakcji niezależnie od lokalizacji czy też czasu. Cały proces jest bardzo wygodny i prosty, bez zbędnych formalności. Obecnie za najszybsze waluty cyfrowe uważa się Ripple i Stellar.

Nieograniczony zasięg transakcji

Za pomocą kryptowalut można dokonywać transakcje z miejsca A do miejsca B bez jakichkolwiek opłat. Zasięg bezpłatnych transakcji nie jest w jakikolwiek sposób ograniczony, dzięki czemu swobodnie można przesyłać środki z jednego końca świata na drugi.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Od strony technicznej inwestowanie w kryptowaluty jest banalnie proste. Wystarczy zarejestrować się na platformie giełdowej, wpłacić kapitał i można zacząć inwestować. Jednak w rzeczywistości jest to znacznie trudniejsze. Przede wszystkim należy posiadać wolny kapitał inwestycyjny, który pozwoli nam osiągać jakiekolwiek ciekawe zyski. Oprócz tego należy pamiętać, że aktywa jakimi są kryptowaluty cechują się dosyć wysokim ryzykiem. Z tego względu oprócz kapitału, warto również zdobyć elementarną wiedzę teoretyczną na ten temat oraz niezbędne doświadczenie.

Każdy inwestor zapewne miał nieco inny początek swojej przygody z krypto. Jednak na bazie doświadczeń innych osób można wysnuć pewne wnioski, które pozwalają stworzyć mini poradnik kryptowalutowy.

Zakup Bitcoin’a

Na początku kryptowalutowej przygody inwestycyjnej warto zakupić Bitcoin’a. Jaką ilość kupić na początku? Jest to dosyć indywidualna kwestia, jednak wszyscy powinni pamiętać o tym, aby kupić Bitcoin’a za taką kwotę, którą jesteśmy w stanie ewentualnie stracić bez żadnych konsekwencji. W momencie posiadania pewnej ilości Bitcoin, można już pomyśleć o kupnie altcoin’ów czy też token’ów. Jedną z popularniejszych giełd umożliwiających wszelkie zakupy jest Binance.

Warto dodać, że Bitcoin sam w sobie składa się z mniejszych części, które nazywają się Satoshi. Można to porównać do polskiego złotego, gdzie grosze są właśnie takim odpowiednikiem Satoshi w kontekście Bitcoin’a.

Wyznaczenie celu inwestycyjnego

Nieodłącznym elementem rozpoczęcia świadomego inwestowania w kryptowaluty jest określenie celu inwestycyjnego. Każdy zakup krypto powinien być wcześniej dokładnie przemyślany. Należy odpowiedzieć sobie na pytania, czy kupujemy daną kryptowalutę jedynie w celu osiągnięcia krótkoterminowego zysku, czy też planujemy trzymać ją jak najdłużej, ponieważ jesteśmy pewni jej ciągłego wzrostu.

Na tym etapie u sporej części inwestorów często do gry wchodzą emocje. W ten sposób można w kilka chwil podjąć całkowicie nieprawidłową decyzję, dlatego też ustalenie odgórnego planu inwestycyjnego, którego będziemy się trzymać do samego końca jest bardzo istotne. Utrzymanie pełnej świadomości, świeżego umysłu oraz wypracowanie pewnych nawyków inwestycyjnych można uznać za domenę najlepszych inwestorów.

Zarządzanie kryptowalutami

Zarządzanie wszelkimi aktywami w postaci kryptowalut niewątpliwie można podpiąć do powyższego fragmentu artykułu dotyczącego celu inwestycyjnego. Jednak jest to na tyle ważny temat, że warto wyczerpać go do końca. Wiadomym jest, że kursy wszystkich kryptowalut potrafią rosnąć i maleć niemal w dowolnym momencie. Tak ogromne wahania krypto będzie można obserwować jeszcze najprawdopodobniej do momentu, gdy dana waluta cyfrowa wciąż jest możliwa do wydobycia. Z tego względu tak bardzo ważnym elementem jest wyrobienie sobie naszego indywidualnego stylu inwestycyjnego w kontekście każdej nabytej kryptowaluty. Może dojść do sytuacji, że w przypadku jednej krypto lepszym wyjściem będzie strategia krótkoterminowa, a w przypadku drugiej krypto zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup długoterminowy.

W tym wszystkim należy pamiętać o tym, aby bezwzględnie trzymać się wcześniej ustalonego planu, o ile powstał on na bazie skrupulatnych i rzetelnych analiz. Warto dodać, że znaczna część inwestorów preferuje strategię kupowania walut cyfrowych w momencie spadku ich kursu i osiągnięcia stabilnego pułapu.

Kryptowaluty, w które warto inwestować

Początkującym osobom zdecydowanie poleca się inwestowanie w kryptowaluty, które posiadają już w miarę ugruntowaną pozycję. Mowa tutaj chociażby o Bitcoin czy też Etherum. Przede wszystkim z tego względu, że nadają się one na długoterminowe inwestycje, a ta strategia również zalecana jest nowym inwestorom. Mimo wszystko w świecie kryptowalut można zauważyć, że nowicjusze często inwestują kapitał w cyfrowe waluty, które w danym momencie notują największy wzrost. Jest to częsty błąd, ponieważ często kończy się to stratą części bądź całego kapitału.

Dokonując inwestycji w kryptowaluty warto sugerować się również jak najwyższym poziomem kapitalizacji, czy też ogólnym wolumenem wszystkich transakcji związanych z daną walutą cyfrową na giełdzie. Niskie zainteresowanie daną kryptowalutą oraz niewielka ilość transakcji mogą zwiastować, że w najbliższym czasie zaobserwujemy spadek ceny danej waluty cyfrowej.

W jaki sposób przechowywać kryptowaluty?

Kupiłeś pierwsze kryptowaluty, jednak kompletnie nie wiesz w jaki sposób je przechowywać? Na wstępie należy zaznaczyć, że giełdy kryptowalutowe nie są do końca bezpiecznym miejscem ich przetrzymywania. Często można zaobserwować „dziwne” akcje, gdzie dany inwestor skarży się na zablokowanie środków na giełdzie. Stąd też, jeśli nie planujemy wykonywać żadnych transakcji daną kryptowalutą w najbliższym czasie bądź po prostu kumulujemy waluty cyfrowe idąc wedle strategii długoterminowej, powinniśmy przechowywać je na portfelu kryptowalutowym.

Czym są portfele kryptowalutowe

Portfele kryptowalutowe są w pełni bezpiecznym miejscem do gromadzenia i przechowywania kryptowalut. Warto dodać, że portfele krypto nie pozwalają na kupno, ani sprzedaż. W tym celu należy najpierw przesłać waluty cyfrowe na giełdę kryptowalutową. Na ten moment można wyróżnić kilka rodzai portfeli kryptowalutowych

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

  • Komputerowe portfele: Electrum, Portfel Electrum Litecoin, Portfel Electrum Dash
  • Internetowe portfele: Blockchain.info
  • Mobilne portfele: Coinomi,Coinbase Wallet, Edge Wallet, Jaxx Liberty, Mycelium, Ethos, Exodus, 
  • Sprzętowe portfele: Ledger, Keepkey, Trezor

Wymienione powyżej rodzaje portfeli kryptowalutowych posiadają swoje indywidualne zalety i wady.
Za najbardziej bezpieczny rodzaj portfeli uznaje się portfele sprzętowe. Są to zewnętrzne urządzenia, które nie posiadają ciągłego połączenia sieciowego. Portfele sprzętowe są bardzo poręczne i z wyglądu przypominają pendrive lub kluczyk samochodowy.

Gdzie kupić kryptowaluty? – Bitcoin i inne

W dzisiejszych czasach zakup kryptowalut jest banalnie prosty. Inwestorzy mają kilka opcji do wyboru.

Kantor

Ta forma zakupu krypto jest uznawana za najprostszą oraz najszybszą. W tym przypadku nie wymaga się zakładania konta czy też weryfikowania tożsamości. Należy jednak zaznaczyć, że w porównaniu do giełd kryptowalutowych kursy kupna i sprzedaży są z reguły wyższe. Do najpopularniejszych kantorów zalicza się:

  • Bitcantor
  • Inpay

Giełda kryptowalut

W przypadku giełd kryptowalutowych można powiedzieć, że obowiązują tutaj najniższe kursy kupna i sprzedaży. Jednak na giełdach wymagana jest rejestracja oraz potwierdzenie tożsamości. Do najpopularniejszych giełd zalicza się:

  • Binance – największa giełda
  • Bitbay – polska giełda
  • Bittrex – amerykańska giełda

Handel bezpośredni

Co ciekawe, kryptowaluty można nabyć oraz sprzedać również przez bezpośredni kontakt z drugą stroną uczestniczącą w transakcji. W tym przypadku wykorzystać można nawiązanie kontaktu poprzez ogłoszenie na forum localbitcoins.com lub popularny serwis Mycelium Local Trader.

W jaki sposób traktować kryptowaluty?

W ostatnich latach popularność kryptowalut znacząco wzrosła. Na całym świecie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ogromnych perspektyw walut cyfrowych. Nic więc dziwnego, że inwestycja w kryptowaluty jest dla wielu osób czymś całkowicie normalnym. Osoby, które do tej pory nie traktowały tematu Bitcoin’a oraz reszty walut cyfrowych na poważnie, teraz szukają na ten temat informacji i skrupulatnie planują swoje pierwsze inwestycje. Takim osobom zaleca się przede wszystkim inwestycje długoterminowe. W tym wszystkim należy również pamiętać o tym, aby ciągle zdobywać wiedzę i doświadczenie, a także zachować pełną świadomość, trzeźwy umysł oraz trzymać emocje na wodzy bezwzględnie na zaistniałą sytuację.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *